Zawieszenie pneumatyczne – jak działa oraz wady i zalety zawieszenia pneumatycznego

Od lat najczęściej spotykanym rozwiązaniem w branży motoryzacyjnej jest stosowanie konwencjonalnych układów zawieszenia opartych na stalowych sprężynach i amortyzatorach. By zwiększyć komfort jazdy, przeszło trzydzieści lat temu konstruktorzy zastosowali po raz pierwszy układy pneumatyczne.

 

Zawieszenie pneumatyczne – części

 

Wśród części składowych układu pneumatycznego możemy wymienić kompresor wytwarzający ciśnienie we wnętrzu układu oraz serię przewodów, czujników oraz miechów powietrznych i zaworów regulacyjnych.

 

Jak działa zawieszenie pneumatyczne?

 

Idea działania tych systemów oparta jest na działaniu sprężonego azotu, który wypełnia poduszki zwane mieszkami. Gaz w nich zawarty pneumatycznie amortyzuje i niweluje nierówności nawierzchni. Jedną z zalet tego rozwiązania jest zdolność do utrzymania takiego samego prześwitu, niezależnie od bieżącego obciążenia pojazdu. Zamontowana elektronika ma za zadanie kompensować identyczne rozłożenie mas w samochodzie dzięki temu auto prowadzi się stabilnie i przewidywalnie, niezależnie od aktualnych warunków drogowych.

 

Wady i zalety zawieszenia pneumatycznego

 

Kolejnym atutem jest to, że niektóre auta wyposażone są w systemy automatyczne, które umożliwiają płynną regulację wysokości zawieszenia w zależności od tego czy jedziemy autostradą o idealnej nawierzchni czy drogami krajowymi o średnim standardzie. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań zyskujemy zwiększoną przyczepność auta a co za tym idzie wzrost bezpieczeństwa podróżowania oraz nieoceniony komfort jazdy. Do wad zawieszenia pneumatycznego zaliczyć możemy dosyć kosztowne i czasochłonne serwisowanie instalacji. Dla przykładu regeneracja kompresora to koszt rzędu 1000-1600 zł a za wymianę miechów, czyli elementów resorujących, które z biegiem lat zużywają się tracąc swoją szczelność zapłacimy ponad 10 tysięcy złotych. Właściciele pojazdów z takim układem powinni być bardzo czujni ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości pracy układu może zaoszczędzić wiele pieniędzy. Oprócz tego każdą z napraw należy wykonać tylko w wyspecjalizowanym w tej dziedzinie warsztacie.

 

Części do zawieszenia Airmatic: https://shop.limak-airsuspension.pl/pl/  

 

Podsumowując, zawieszenie pneumatyczne przeznaczone jest dla osób, które bardziej cenią sobie komfort jazdy, nie zwracając uwagi na zwiększone koszty utrzymania pojazdu.