Stomia i jej rodzaje i co najważniejsze: refundacja

Stomia jest nazywana sztucznym odbytem, jak również przetoką. Jak łatwo się już domyślić, jest to alternatywne ujście zbędnych, wewnętrznych substancji. Zarówno kału, jak i moczu. W pewnych też przypadkach poprzez stomię możemy dostarczyć organizmowi pokarmów - tzw. karmienie jelitowe. Stomia refundjacja jest również jak najbardziej możliwa do osiągnięcia przez pacjenta.

Najczęściej jednak jest to związane z wydalaniem i wiąże się zainstalowaniem worka stomijnego, który będzie stanowił pojemnik na kał lub mocz. Dzięki aktualnej technologii oraz przy odpowiedniej pielęgnacji stomia wcale nie musi niekomfortowa. Wręcz nie ma powodów, aby pacjent nie żył pełnią życia. Niemniej, należy przestrzegać pewnych zasad.
Najważniejsza jest dieta. Pacjent powinien raczej unikać tłustych potraw czy produktów wysokotłuszczowych. Pamiętać należy również o spożywaniu pożywienia co najmniej trzy razy w ciągu dnia. Co więcej, jedzenie powinno się przeżuwać powoli (delektując się) i unikać zbyt dużych porcji. W większości przypadków ludzie ze stomią sami uczą się, co wpływa na nich dobrze, a co źle. Jednak im szybciej, tym lepiej. Należy pamiętać,że warto wyszukać w Google worki stomijne na refundację NFZ. 

Nie ma jednego rodzaju stomii. Kolostomia jest wytwarzana w obszarze jelita grubego. Ileostomia w polu jelita cienkiego, a urostomia w obrębie dróg moczowych.

Pierwsze dwie nazwy wiążą się z brakiem kontroli nad wydalaniem się substancji (worek stomijny).

Kolostomia dofinansowanie nfz - bardzo ważny temat dla osób chorych.
W pełni refundowane są zestawy woreczków stomijnych oraz wiele środków pomocniczych. Pacjent ma możliwość wyboru spośród różnych marek. Refundacja urostomia, tak jak kolostomia i wszelkie inne rodzaje wliczają się do zwrotu pieniędzy.