Otwarta, czy zamknięta komora spalania – co wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu gazem. Kotły gazowe występują w naprawdę wielu wariantach i podczas wyboru nie należy oszczędzać. Wysokiej jakości kotły c.o. na gaz wyróżniają się doskonałą wydajnością. Zatem zamiast tradycyjnych, lepiej wybrać kotły kondensacyjne, które z tej samej ilości paliwa potrafią wyprodukować zdecydowanie więcej ciepła. Jednak warto zastanowić się jeszcze nad jednym wariatem, czy lepiej kupić kocioł z zamkniętą, czy otwartą komorą spalania.

Bo wybór ma znaczenie

Warto wiedzieć, że spalanie paliwa grzewczego wymaga udziału powietrza. Dobrym przykładem może być spalanie gazu. Do spalenia 1 metra sześciennego gazu potrzeba około 10 metrów sześciennych powietrza. Otwarta komora spalania wykorzystuje powietrze z wewnątrz budynku. Z kolei zamknięta komora spalania nie zależy od powietrza z wnętrza budynku. Oczywiście obie te metody mają zalety.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania zalety

Niewątpliwą zaletą takiej metody jest bezpieczeństwo. Jednak kocioł z zamkniętą komorą spalania jest również bardziej efektywny. Warto zauważyć, że budynek nie jest narażony na szybkie wychłodzenie, co oczywiście przekłada się na zdecydowanie niższe rachunki. W tym przypadku do wyboru mamy zarówno wersję stojącą, jak i wiszącą.

Kocioł z otwartą komorą spalania- czy jest zabroniony?

Warto wiedzieć, że kotły z otwartą komorą spalania nie są wcale zabronione. Wykorzystują one naturalny ciąg spalin, dlatego komin powinien być stosunkowo duży, ale i szeroki. Jednak wadą takiego rozwiązania może być wysoki pobór energii, jak i większe wytwarzanie zanieczyszczeń.

http://beretta.pl