Krakowski rynek pracy atrakcyjny dla obcokrajowców

Już od 2001 roku obserwujemy, iż krakowski rynek pracy powiększa się stale o pracowników ze wschodu. Największa ilość pracowników krakowskich pochodzenia zagranicznego to Ukraińcy, zaś wedle statystyk w 2012 roku wydano dla nich 40 tysięcy zezwoleń na pracę na terenie małopolski.

Jednakże praca w Krakowie jest także atrakcyjna dla innych społeczności. Licznie przybywają tutaj Chińczycy otwierając kolejne firmy, a także Wietnamczycy. Możemy zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje, że dla narodowości tych rynek Polski jest tak samo atrakcyjny, jak dla polaków rynek niemiecki?

Wyższe zarobki, większe perspektywy

Odpowiedź jest bardzo prosta, albowiem obserwując oferty pracy w krakowie, stwierdzamy że rynek oferuje wyższe zarobki. Dodatkowo na Ukrainie panuje obecnie wysokie bezrobocie, zaś chińczycy i Wietnamczycy wietrzą szansę stworzenia nowego biznesu. Co więcej notorycznym problemem, jaki dotyczy pracowników Ukrainy są zaległości w wypłatach a takiego kłopotu nie robią nam krakowskie firmy, które oferują możliwość współpracy.

Możliwość podjęcia pracy w Krakowie przyciąga do Polski wiele nacji, widzą one szanse na polepszenie swego finansowego budżetu i wciąż wzbogacają nasz rynek gospodarczy innowacyjnymi, zagranicznymi pomysłami.