Czy koniecznie musisz zatrudnić informatyka?

Każda firma, która korzysta z systemów i usług informatycznych zatrudnia informatyków. Każdy informatyk ma swoją wąską specjalizację – może być programistą, wykonywać zarządzanie serwerami, web developerem, grafikiem. Jednak zatrudnienie wielu informatyków o różnych specjalizacjach do naszej firmy nie jest koniecznością, gdyż można skorzystać z usługi outsourcingu IT.

A może outsourcing IT?

W branży IT odległość nie ma znaczenia i możesz wynająć specjalistę IT z drugiego końca Polski, który wykona zdalnie na przykład testy penetracyjne twojej sieci komputerowej i serwerów w firmie. Może on wykonać jakiekolwiek inne prace związane z twoją infrastrukturą informatyczną i najważniejsze, iż będzie to dla ciebie oszczędność. Dlaczego? Ponieważ nie będziesz musiał zatrudniać na stałe specjalisty, ze specjalizacją przykładowo administracja serwerami i będzie żądał pensji w wysokości 5000 zł netto miesięcznie. Wystarczy, iż skorzystasz z outsourcingu IT, który będzie kosztował twoją działalność gospodarczą kilkaset złotych na miesiąc – jak widać różnica jest ogromna.

Jakie są plusy takiego rozwiązania?

Najważniejszym pozytywnym aspektem jest wspomniana wyżej oszczędność. Jednak są także inne plusy takie jak efektywność – zatrudnienie dedykowanego informatyka do jakiegoś problemu spowodowałoby, iż płaciłbyś mu za samo czuwanie i gotowość do reakcji na awarię, reszta czasu jego pracy byłaby niewykorzystana. Innym plusem jest doświadczenie pracowników firmy outsourcingowej – ich pracownicy to specjaliści ze sporą wiedzą i umiejętnościami. Ponadto pracują oni zmianowo i są dostępni dłużej niż standardowe godziny pracy od 8 do 16.