Gwiazdki hotelowe- co oznaczają ?

System gwiazdek- choć niejednolity dla różnych krajów, potrafi już przy pierwszych poszukiwaniach noclegu określić, czego możemy spodziewać się po danym obiekcie.

Jedna gwiazdka przyznawana jest hotelowi o podstawowym standardzie i raczej skromnym wyposażeniu. Pokoje są wyposażone w łóżko, szafę oraz szafkę nocną, oraz umywalkę, zawsze mają też dostęp do łazienki, jednak wejście do niej może znajdować się na zewnątrz pokoju.
Miejsca takie są skierowane do mniej wymagających klientów, którzy oczekują noclegu w przystępnej cenie, zwykle na krótki pobyt.

Dwie gwiazdki otrzymują średniej klasy hotele, które oprócz podstawowego wyposażenia, oferują pokoje z prywatną łazienką wewnątrz, telefon, telewizor, śniadanie wliczone w cenę noclegu, wymianę pościeli co najmniej dwa razy w tygodniu (w przypadku dłuższego pobytu), restaurację na terenie obiektu czy ogólnodostępną salę spotkań.

Im więcej, tym lepiej

Trzygwiazdkowe hotele to obiekty średniej klasy, które oferują dobrej jakości obsługę i ładnie wyposażone wnętrza. Ten typ hoteli jest najczęściej spotykany zarówno w Polsce, jak i Europie.
Hotele tej kategorii charakteryzują się większymi pokojami z wyposażoną łazienką, dostępem do telefonu i telewizora, klimatyzacją, codzienną wymianą pościeli i ręczników i usługą sprzątania w czasie pobytu. Dodatkowo do dyspozycji gości jest restauracja dobrej klasy, siłownia, często centrum odnowy biologicznej, sale konferencyjne,
a drzwi są zamykane systemem kartowym.

Hotel Ferdynand, który otrzymał cztery gwiazdki to obiekt o wysokim standardzie usług i wyposażenia. Pokoje i obsługa są znacznie lepsze niż
w obiektach trzygwiazdkowych, możemy liczyć na dobrze wyposażone centrum biznesowe (sale konferencyjne), dwie restauracje, bar, klub nocny, często basen, centrum odnowy, siłownię, Internet w pokojach. Hotele takie zwykle zlokalizowane są w centrum miasta, jednak mają dźwiękoszczelne okna i wyciszone pokoje.

Pięć gwiazdek oznacza luksus o najwyższym standardzie, spełniający wymagania najbardziej wymagających gości.

Spotkamy się tu z pokojami o najlepszym standardzie z dodatkowymi udogodnieniami, profesjonalnym centrum biznesowy, nowoczesną techniką zabezpieczeń. Wyposażenie hotelu stanowią drogie
i luksusowe meble, do użytku gości pozostają restauracje wysokiej klasy czy strefa SPA. Hotel przedstawia też ofertę usług dodatkowych do pokoju np. zamówienie posiłku czy masażu.

Wyjątkowymi obiektami są te, ocenione na więcej niż 5 gwiazdek.

Jest to np. hotel Burj Al Arab w Dubaju czy Hotel Emirates Palace
w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Swoim gościom oferują olbrzymie, kilkupiętrowe apartamenty z bogatym wyposażeniem najwyższej klasy. Spotkamy tu np. pozłacane elementami wnętrza, złote klamki, a nawet płatki złota na daniach restauracji. Goście mają do dyspozycji osobistego kamerdynera i kucharza, pokojówkę czy zespół ochroniarzy. Koszt jednej doby hotelowej to nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.